Government Organization

OVCA Community Association Board

Officers

Lee Shlafer, President136A Bison Lane203-345-1649lmarsh3272@gmail.com
James Rapaport, Vice President44B Buckskin Lane203-345-8370jim.lawjlr@gmail.com
Kenneth Colman, Treasurer 94A Seminole Lane203-261-8249kpcman@sbcglobal.net
Myrna Albino, Secretary379A Piute Lane203-520-3928mmaovca@gmail.com

Representatives

1Catherine Violette13B Algonquin203-257-5942District 1 Board
Larry Hartley alt.46B Buckskin Lane203-887-5833
2Catherine Hogan72B Dakota Lane203-605-8727District 2 Board
Bahin Samimy, alt.382B Sequoia Lane203-687-6498
3Mike Hill364B Navajo Lane203-333-8479District 3 Board
Lisette Kedan, alt. 315B Navajo203-581-6813
4Bob Krakovich113A South Trail203-752-6105District 4 Board
Irene Keating, alt.274A Running Brook Lane203-377-3980
5Deb Grosso203-380-2468District 5 Board
Richard Steinfeld, alt.233A Boxelder203-331-2730
6Arnold Gans157A South Trail203-506-8234District 6 Board
Maggie Dunigan129B Cayuga203-380-0769,
7Patrick Hurley616A Cherokee 203-908-7218 District 7 Board
Marilyn Coffey, alt.605B Cherokee Lane203-362-5233
8Sharon Bearse 474A Commanche203-330-1809 District 8 Board
Elaine Ficarra, alt. 566A Pequot 203- 913-2716
9Jim Thompson529A Narraganset Lane203-380-0899District 9 Board
Nancy Blagys, alt.517A Iroquois 203-375-1135
10Maureen Gordon544A Narraganset Lane203-377-3972District 10 Board
Regina Archazki, alt.651B North Trail 203-915-0781
11Tom Fuchs784A North Trail203-540-5398District 11 Board
Steve Gadomski, alt.786A Nyack917-887-5849

 

Architectural Committee

Jim Manzolli, Chairperson788A Nyack Lane203-377-6119comanche327@optimum.net
James Ganis282A Agawam Drive203-377-1701ganisj@aol.com
Arnold Gans157A South Trail203-506-8234arnold_gans_archit@sbcglobal.net
Larry Hartleyl46B Buckskin Lane 203-887-5833bohoko@aol.com
Stan Lessler491A Iroquois Lane203-380-2056jblessler@optonline.net
Ellen Hyde Phillips193B Bayfield Lane203-378-7558 ellen@fairfieldinteriors.com
Mark Rhatigan, Dir. of Maintenance275 Oronoque Lane203-375-8853mrhatigan@oronoquemaintenance.com

By-Laws Revision Committee

Robert Romatzick, Chairperson751A Pontiac 203-378-8477 rromatzick@aol.com
Dave Bingham661A North Trail203-502-0131davetr6@optimum.net
Maggie Dunigan129B Cayuga Lane203-380-0769mdunigan1@optimum.net
Jim Rapaport 44B Buckskin Lane 203-345-8370 jim.lawjir@gmail.com

Communications Committee

Mary W. von Ziegesar, Chair596B Sioux Lane203.767.9760MvonZ@optonline.net
Tom Fuchs784A North Trail203.540.5398tofu28469@gmail.com
Peter Marcato505A Opa Lane 475.449.9478unlockthepast@optimum.net
Bruce Pollock776A Quinnipiac Lane203.520.3896
BAP203@yahoo.com
Jerry Reece223A Shoshoni Lane914.424.5796Jrreece1210@gmail.com
Tina Vermette388A Sequoia Lane203-375-0291TVermette388@gmail.com

Compliance Committee

Patricia Meyers 528A NARRAGANSET(917) 306-6388 pmeyersfm@aol.com
Irene Sanzone, chair521B IROQUOIS (203) 378-2010 Isanzone@yahoo.com
Joanne Sutphen 431A NORTH TRAIL(203)858-6599jsutphen1@gmail.com

Finance Committee

Kenneth Colman, Chair94A Seminole Lane203-261-8249kpcman@sbcglobal.net
Roy Drexler 194A Bayfield Lane203-258-1028rdrexler@sbcglobal.net
Peter Harris 615A Cherokee475-422-9455 peterharris395@earthlink.net
Dan Kanner 752A Pontiac 203-856-7240 dkanner@gmail.com
Victor Liss253A Agawam Lane 203-386-8000 VSLiss@optonline,net
Tom Becker, OVTD Liaison473A North Trail609-658-7873tom.tbecker@gmail.com

House Facilities Committee

Cheryl Dwyer, Chairperson774B Pootatuck Lane203-375- 4961cheryl.dwyer@sbcglobal.net
Debbie Grosso211A Agawam Drive203-380-2469bobgrosso@sbcglobal.net
Irene Keating274A Running Brook203-377- 3980irenermb3@optonline.net
Barbara Minoff731A North Trail203-386- 0533mbminoff@aol.com
Marie Orlowe55B Black Hawk Lane203-380- 0135mree526@optimum.net
Barbara Stewart88B South Trail203-612- 1373barbsmt@yahoo.com
Maria Szalontay525B Chakopele Lane732-261-5408mariaszalontay@hotmailcom
Mark Rhatigan, Dir. of Maintenance275 Oronoque Lane203-375-8853mrhatigan@oronoquemaintenance.com

Human Resources Committee

Lee Shlafer, chairperson136A Bison Lane203-345-1649
Marilyn Ganis282A Agawam Drive 203 377-1701
Jim Rapaport 44B Buckskin Lane203-345-8370
Dick Steinfeld233A Boxelder Lane203-331-2730

Insurance/Risk Management Committee

Lucy Andrade183A Apache Lane203-258-4519ljandrade12@gmail.com
Cheryl Comen409A Montauk Lane203-378-4323ccomen@sbcglobal.net
Wayne Cotter122B Cayuga Lane631-357-2973wcotter999@gmail.com
Bob Grosso, chairperson211Agawam Lane203-380-2468 sfgiants_24@yahoo.com
Bernie Pasierb486B Commanche Lane203-545-3183bepas123@yahoo.com
Ray Vermette, OVTD liaison388A Sequoia Lane203-375-0291rayverm388@gmail.com

Maintenance Committee

updated 11.5.20

District 1Larry Hartley, Vice Chair46B Buckskin(203) 887-5833 bohoko@aol.com
Catherine Fiveson Rapaport, alt.44B Buckskin (203) 345-8370cathy.fiveson@gmail.com
2Al Comen409A Montauk Lane203-378-4323N/A
Frank Spodnick71B Dakota 203- 581-2402fspodnick@gmail.com
3Dina Glantz92A Seminole
203-231-4753dinabob7@comcast.net
Carl Stahnke, alt315B Navajo
203- 980-8680bearskingdom1@msn.com
4Jackie Freeman, Chairperson291A Agawam Drive203-377-5291jackiefree@sbcglobal.net
Liz Bales, alt171B Chickasaw203-283-0534the2bales@gmail.com
5Roy Drexler194A Bayfield
203-258-1028rdrexler09@gmail.com
Ed Stabile, alt223C Shoshoni Lane 203-690-1008 esdes@aol.com
6 Renee Zinn166A Cayuga Lane 203-323-3466 reneezn@optonline.net
Carole Fitzgerald, alt 125A Cayuga Lane203-377-3532fitzgerald.carole@@sbcglobal.net
7Carol Plotnick444A Hammerstone203-375-1560 cplotnick@optimum.net
Joanne Suthpen, alt431A North Trail
203-858-6599jsutphen1@gmail.com
8Arline Walton473A North Trail 203-858-9611arlinewalton1@gmail.com
Jeanette Caron 565A Pequot(203) 345-6493jeanettecaron7@gmail.com
9Dima Thompson 529A Narraganset Lane203-380-0899dimajt@optimum.net
Judith Lessler, alt491A Iroquois Lane203-380-2056jblessler@optonline.net
10Fred Orrell 624B Onondaga
203-378-8965flelmoe@sbcglobal.net
Dave Bingham, alt661A North Trail 203-502-0131davetr6@optimum.net
11Merrilees Leemhuis763B Nyack Lane 203-378-8753merrileesl@aol.com
Norm Dube, alt 764A Nyack Lane203-380-9744ndube1@optonline.net

Pool Facilities Committee

Chairperson Bob Krakovich113A South Trail203-752-6105.
Cheryl Dwyer774B Pootatuck Lane203-375-4961
Jackie Freeman 291A Agawam Drive 203-377-5291
Betty Mulholland273B Running Brook203-375-9278
James Torregiani789B Nyack Lane203-377-4876

Racquet Sports Committee

Regina Archazki, President, Pickleball Club651B North Trail203-915-0781
Nancy Blagys, chair517A Iroquois Lane203-375-1135
Carolyn Charnin594B Sioux Lane203 296 9151
Peter Feick, President, Tennis Club478B Iroquois Lane203-762-7150
Bill Tanski771A North Trail203-540-5389

Social Activities Committee

District 1Mary Brunelle35C Algonquin Lane203-916-7277mary.brunellle2@gmail.com
Ivy Tencer422B Black Hawk732-995-2840poizonivysaur@gmail.com
2Dianne Binford406A Montauk914-649-4894lddbinford@gmail.com
Linda Eastwood, alt423B Black Hawk Lane203-970-6159seastwood3@gmail.com
3Stephanie Fians 98A Seminole Lane203-258-7445stephaniefians@gmail.com
Sonya DeBiase, alt108A Seminole Lame
203 377-1515SONKDB@MSN.COM
4Celeste Jardim286B Agawam Drive203-520-4569filha@aol.com
Karen Zimmerman, alt262A Agawam 203-313-8808karen.zimmermann889@gmail.com
5Patricia Spodick202B Acorn Lane203-375-1788pspodick@raveis.com
Sandra Doepper, alt
6Johnna Altieri156B, Apache Lane
203-386-1391drjed48@aol.com
Janet Kusick, alt134A Bannock Lane203-209-4135jkusick@gmail.com
7N/A
N/A
8Pat Kelly485ACommanche Lane631-626-9153wesaidthat@optonline.et
Elaine Ficarra, alt566A Pequot Lane203-913-2716ekficarra626@gmail.com
9Kathy Lukens479A Commanche Lane
203-612-6685wklukens@comcast.net
Nancy Heuser, alt533B Narraganset Lane203-612-6904NCHEUS@OPTIMUM.NET
10Mary Ann Weaver, chairperson542A Narraganset Lane203-530-9962
jim4mare@aol.com
Edie Briner634A North Trail 203-375-8833Ediebri@Gmail.com
11Ginette Courtney758A Quinnipiac Lane203-856-7133 court4mom@gmail.com
Elizabeth Moretti772B North Trail203-856-8691 eam@snet.net
updated 10.24.21

 

1Catherine Violette13B Algonquin203-257-5942District 1 Board
Larry Hartley alt.46B Buckskin Lane203-887-5833
2Catherine Hogan72B Dakota Lane203-605-8727District 2 Board
Bahin Samimy, alt.382B Sequoia Lane203-687-6498
3Mike Hill364B Navajo Lane203-333-8479District 3 Board
Lisette Kedan, alt. 315B Navajo203-581-6813
4Bob Krakovich113A South Trail203-752-6105District 4 Board
Irene Keating, alt.274A Running Brook Lane203-377-3980
5Deb Grosso203-380-2468District 5 Board
Richard Steinfeld, alt.233A Boxelder203-331-2730
6Arnold Gans157A South Trail203-506-8234District 6 Board
Maggie Dunigan129B Cayuga203-380-0769,
7Patrick Hurley616A Cherokee 203-908-7218 District 7 Board
Marilyn Coffey, alt.605B Cherokee Lane203-362-5233
8Sharon Bearse 474A Commanche203-330-1809 District 8 Board
Elaine Ficarra, alt. 566A Pequot 203- 913-2716
9Jim Thompson529A Narraganset Lane203-380-0899District 9 Board
Nancy Blagys, alt.517A Iroquois 203-375-1135
10Maureen Gordon544A Narraganset Lane203-377-3972District 10 Board
Regina Archazki, alt.651B North Trail 203-915-0781
11Tom Fuchs784A North Trail203-540-5398District 11 Board
Steve Gadomski, alt.786A Nyack917-887-5849

OV Tax District Board

Officers/Directors

Linda Libertino, President481A Commanche203-377-7862libertino481@yahoo.com
Thomas Aubin, Vice President274B Running Brook Lane(203) 577-9857aubintom46@gmail.com
Thomas Becker, Treasurer473A North Trail609-658-7873tom.tbecker@gmail.com
Jonathan J. Towle, Clerk597D Sioux Lane203-612-7082vinyl1@earthlink.net
Dennis Caffrey, Director 186A Apache Lane203-381-9484 decaffrey12@gmail.com
Marie Szalontay Director525B Chapokele Lane203-870-6319mariaszalontay@hotmail.com
Bill Tanski, Director771A North Trail203-540-5389cwdtans@aol.com
Thomas Torpey, Director253B Agawam Lane203-386-1334 ttorpey14@gmail.com
Raymond Vermette, Director388A Sequoia Lane203-375-0291rayverm388@gmail.com

Finance Committee

Thomas Becker, Chair473A North Trail609-658-7873
Charles DeSienna501A Pawnee Lane 203-612-4952
Maria Szalontay525B Chapokele Lane203-870-6319
Jonathan Towle597D Sioux Lane203-612-7082
Ray Vermette388A Sequoia Lane203-375-0291
Kenneth Colman, OVCA Liaison94A Seminole Lane203-261-8249

Roads Committee

Peter Penny, chair603A Cherokee Lane203-375-1192
Tom Aubin274B Runningbrook Lane203-605-2636
Dennis Caffrey186A Apache Lane203-381-9484
Jim Irwin478A Iroquois Lane203-641-1276
Jonathan Towle597D Sioux Lane203-612-7082

Security Committee

Dennis Caffrey, chair186A Apache Lane203-381-9484
Nancy Blagys517A Iroquois Lane203-249-4148
Anne Gallo142B Bolbone Lane203-380-1022

Nominating Committee

District 1Cathy Rapaport44B Buckskin Lane203-345-8370, cathy.fiveson@gmail.com
District 2Martin Wolf397A Ottawa Lane203-385-3855mhwolf@optimum.net
District 3none
District 4Irene Keating274A Runningbrook Lane203-377-3980irenermb3@optonline.net
District 5Ellen Hyde Phillips193B Bayfield Lane203-378-7558ellen@fairfieldinteriors.com


District 6Ann Gallo142B Bolbone Lane203-380-1022anngallo10@aol.com
Jerry Brown, alt122A Cayuga Lane203-378-7781barjer122@att.net
District 7Rick Botta442A Hammerstone Lane203-522-5465bluebook60@outlook.com
Sharon Levinson, alt.608B Erie Lane203-380-8240 sslevinson@att.net
District 8Jeanette Caron565A Pequot Lane203-345-6493jackiecaron@yahoo.com
District 9Susan Pfannkuch497B Iroquois Lane203-345-2736pfannkuchs@gmail.com
Susan Del Bene, alt. 515B Opa Lane203-549-9279 sdelbene@pace.edu
District 10Becky Botkin626B Onandaga Lane203-230-9031becky@caregivershome.com
Barbara Stewart, alt.621A Onondaga Lane203-612-1373barbsmt@yahoo.com
District 11Douglas Finocchi731B North Trail 203-258-0505finocchi1@att.net